Magyarországon az első népkönyvtárak megalapításának gondolata az 1840-es évekhez fűződik, amikor is báró Jósika Miklós, később báró Eötvös József elnökletével megalakult az első Népkönyvkiadó Egyesület.
A népkönyvtárak ügye azonban még sokáig kezdetleges állapotban volt, hiszen a lelkes szervezők ekkor szembesültek az analfabéták nagy számával, s elsődleges szemponttá vált az írás-olvasás elterjesztése. A falvakban élők olvasásra szoktatása már a fenti okok miatt is kudarcra volt ítélve, és akik tudtak is olvasni, az olvasási választék kimerült a kalendáriumok, mezőgazdasági kiadványok vagy ponyvafüzetek böngészésével. (Bár az olvasásra lett volna igény, erre vallanak a sorra alakuló olvasóegyletek, az ipartestületekben létrejött olvasókörök).
Mint a legtöbb községben, faluban, így Felnémeten is egy lelkes tanítóhoz, Boross József tanító úrhoz fűződik az első népkönyvtár létrehozásának gondolata. Édesapja, Boross Alajos volt az első iskolamester Felnémeten (1822-ben foglalta el székhelyét), s hosszú évtizedeken át leszármazottai tanítottak Felnémeten, nagy megbecsülésnek, köztiszteletnek örvendve, közel 140 éven át. Boross József tanítói működése mellett hosszú évtizedeken át volt a helyi képviselőtestület tagja, szívén viselve a falu sorsát, alakulását.
1891. április 12-én Boross József tanító, Buzás Ágoston jegyző és Korózs József bíró, határoztak egy községi népkönyvtár megalapításáról.
A népkönyvtár megalapításáról így ír az egykori jegyzőkönyv:
„…a népkönyvtár felállítása kimondatik és a Franklin Társulat kiadványaiból – negyedik kiadás első gyűjtemény – (173 munka 97 kötetben) – beszerzése az elöljáróság kötelmévé tétetik. A beszerzés módozataira nézve kimondatik, hogy a gyűjtemény ára évi 24 forinttal 5 év alatt fizetendő, éspedig mind év május havában: a könyvtár átvételére Buzás Ágoston jegyző jogosíttatik fel.”
Az igényesen összeállított alapgyűjteményt Boross József tanító úr gondozta, és szervezte, toborozta a kiskönyvtár olvasóközönségét.
1891. április 12-e óta mindig volt könyvtára Felnémetnek, bár az egyre gyarapodó gyűjtemény sokat vándorolt: volt rendőrségi épületben, tűzoltószertárban, községházán, kultúrházban.
Ma már a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár 2. sz. fiókkönyvtáraként működik, és a 2007-ben végzett teljes felújítás után, jól felszerelt, modern könyvtárrá vált.
Az 1891-ben megálmodott könyvtár, végre méltó otthonra talált.
2010. június 18.
Vitkóczi Jánosné, könyvtáros
A könyvtár nyitvatartása>>>
A Bródy Sándor könyvtár honlapja>>>
Az első felnémeti népkönyvtár megalapításának története
2011.01.04. 22:51 vany
Szólj hozzá!
Címkék: helyismeret könyvtár
A bejegyzés trackback címe:
https://felnemet.blog.hu/api/trackback/id/tr932561348
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek